Dzisiaj będzie o fantastycznym obiekcie jakim jest budynek EXPO 2017. Pomimo zakończenia światowej wystawy, po niewielkiej przebudowie to miejsce nadal cieszy się dużą popularnością. I nic dziwnego, bo ekspozycja jest niezmiernie ciekawa.
EXPO 2017
Muzeum Energii Przyszłości «Nur-Alem» jest głównym symbolem EXPO Astana, to olbrzymi 8-piętrowy budynek o unikalnym kształcie kuli o średnicy 80 metrów i wysokości 100 m. W górnej części kuli znajdują się dwa generatory wiatrowe, co zmniejsza zużycie energii z sieci. Astana znajduje się na środku wielkiego stepu, więc wiatr wieje niemal cały czas, miejscami bardzo konkretnie!

Wnętrze budynku Expo. Futurystyczna konstrukcja robi wrażenie.
Goście EXPO mają możliwość zarówno zabawy, jak i uzyskania unikalnej wiedzy na temat energii, jej źródeł i sposobów wykorzystania. Na terenie EXPO odbywają się regularne wycieczki, choć ja zwiedzałem sam. Może rzeczywiście warto następnym razem zainteresować się przyłączeniem do jakiejś grupy z przewodnikiem. Cena biletów do EXPO to 1500 tenge (15 zł)
Budowla składa się z ośmiu poziomów, z których każdy opowiada o jednym z alternatywnych źródeł energii.

Widok ze szklanej przezroczystej podłogi jest niesamowity.

Przekrój sferycznego budynku EXPO.

Nowoczesna rzeźba wita nas przy wejściu na wystawę.
Poziom 1 Historia Kazachstanu
Na 1. piętrze znajduje się Pawilon Narodowy pokazujący historię i piękno Kazachstanu,

„Opowieść o mitycznym drzewie życia i magicznym ptaku szczęścia”. Według opowieści ptak Samruk, włożył złożone przez siebie jajo w szczelinę między dwie gałęzie topoli, będącej drzewem życia podtrzymującym niebo i tak powstało słońce…

Wystawa o początkach Kazachstanu była zaprezentowana w sposób bardzo atrakcyjny. Mnóstwo elementów interaktywnych.

Na panoramicznym ekranie możemy podziwiać piękno przyrody Kazachstanu. Fantastyczna sprawa.

Kobyz jest kazachskim Narodowym instrumentem muzycznym.
W drugiej części parteru znajdują się najlepsze projekty lokalnych naukowców z zakresu energetyki i ochrony środowiska oraz model reaktora termojądrowego Kazachstanu Tokamak.
Począwszy od drugiego piętra (tu trzeba zaznaczyć, że 1 piętro w Kazachstanie to parter w Polsce) do ósmego piętra prezentowane są główne rodzaje energii: energia kosmiczna, energia słoneczna, energia biomasy, energia wiatru, energia wody i energia kinetyczna.
Zwiedzanie zaczynamy od parteru, a potem wsiadamy do jednej z ośmiu futurystycznych wind i jedziemy na ostatni poziom, sukcesywnie eksplorując poszczególne piętra aż do parteru.

Futurystyczne windy.
Poziom 8 Astana przyszłości
Docierając do najwyższego poziomu, zapoznajemy się z ekspozycją poświęconą przyszłości Astany – stolicy Kazachstanu w 2050 roku.

Widok na Astanę z budynku Expo.

Astana przyszłości

Multimedialne prezentacje pokazujące Astane w roku 2050.
Poziom 7: Energia kosmiczna
Zwiedzanie 7 poziomu rozpoczyna się od prezentacji badań naukowych, ilustrujących długoterminowe plany i sposoby wytwarzania energii w kosmosie. Jest nawet pomieszczenie w którym mamy wrażenie jakbyśmy byli na księżycu i mamy możliwość obserwacji pracy na stacji badawczej. Wszystko jest zaprezentowane w sposób bardzo atrakcyjny, zapomnijmy o nudnych muzeach.
Poziom 6: Energia Słońca
Szósty poziom zapoznaje zwiedzających z różnymi sposobami wykorzystania energii słonecznej: od tych używanych przez starożytne cywilizacje do technologii nowoczesnych.

Przechodzimy przez wnętrze słońca. Tam jest naprawdę gorąco.
Poziom 5: Energia wiatrowa
Demonstracja energii wiatrowej rozpoczyna się od Alei Wiatru, gdzie odwiedzający mogą poczuć różne prędkości wiatru.

Możemy na własnej skórze odczuć z jaką siłą wieją różne typy wiatrów.
Poziom 4: Energia biomasy
Czwarty poziom jest prezentowany przez wielką zieloną przestrzeń. Pod szklaną podłogą widać różne rodzaje ziaren, to źródło biomasy reprezentujące «magazyn» energii słonecznej.

Wszędzie zielono słychać śpiew ptaków, szum lasu…
Poziom 3: Energia kinetyczna
Wystawa rozpoczyna się od dynamicznych zdjęć pokazujących historyczne artefakty związane z energią kinetyczną. Ale największe zainteresowanie wzbudziła u mnie konstrukcja na poniższym zdjęciu. Grupka chłopaków wprawiła ją w ruch, prezentując przy tym niemal cyrkowe umiejętności. Niesamowite.

Trudno na zdjęciu pokazać jak niesamowicie to wygląda kiedy zostanie wprawione w ruch.
Poziom 2: Energia wody
Demonstracja energii wodnej rozpoczyna się od artystycznej instalacji tamy, pokazującej proces tworzenia energii za pomocą wody. Woda rozlewa się po podłodze, ale w sposób multimedialny i mamy wrażenie jakbyśmy stąpali po niej. Możliwości techniki są niewiarygodne, tak łudząco podobne do rzeczywistości.
Zmierzając już do końca wystawy, dostrzegam niesamowitą instalację artystyczną, która zatrzymuje mnie na dłuższą chwilę. To niesamowite hipnotyzujące przedstawienie. Trudno to opisać trzeba to koniecznie zobaczyć na filmie pod tym linkiem!!!! (film umieściłem na YouTube) —— kliknij TUTAJ

Materiał smagany powietrzem potrafił skupić uwagę na długi czas.

Niby nic takiego a potrafi zahipnotyzować. Robi duże wrażenie.
Informacje praktyczne:
czas zwiedzania: 4 godziny
godziny otwarcia: wt.-pt. 10:00 – 2o.00, sob.-nd. 10:00 – 21.00, Pn. nieczynne (dzień techniczny) Czynne cały rok
Astana, Orynbor, 55
Bilet kosztuje ok. 15 zł (1500 tenge/uczniowie 500 tenge/studenci 800)
expo2017astana.com
Jeśli zaciekawiła cię moja opowieść to obserwuj bloga. W kolejnej części dowiesz się, jak wyglądają inne perełki architektoniczne w Astanie, równie lub bardziej fascynujące.
No Comments