NUR-SUŁTAN (ASTANA) – co warto zobaczyć? Cz. 2 Bajterek, Khan Shatyr

Zobaczcie najważniejsze budowle Astany: Khan Shatyr – największy namiot świata oraz Bajterek – obiekt, który symbolizuje Astanę, podobnie jak Wieża Eiffla Paryż. Kazachowie nadali jej zabawny przydomek „Chupa Chups” ze względu na podobieństwo do lizaka.


KHAN SHATYR

To największe w Azji Środkowej centrum rozrywkowo-handlowe zaprojektowane przez brytyjskiego architekta Normana Fostera. Bardzo ciekawa konstrukcja, która pozwala utrzymać w galerii stałą temperaturę 19–24 °C, podczas, gdy na zewnątrz temperatura w ciągu roku waha się od -35 do +35 °C„Namiot chana”, bo tak tłumaczymy nazwę, ma 150 m wysokości i 200 m średnicy podstawy.

Galeria jest ogromna, na 5 poziomach znajdziemy sklepy, kino, siłownie, spa, sale koncertowe, ogród botaniczny, park wodny oraz pola do minigolfa, a na samej górze mini Park Jurajski z kolejką i kompleksem restauracyjnym. Obiekt został oddany do użytku 5 lipca 2010, z okazji 70. urodzin prezydenta Kazachstanu, Nursułtana Nazarbajewa. Podczas otwarcia odbył się koncert, na którym zaśpiewał Andrea Bocelli. Wśród zaproszonych gości byli prezydenci: Rosji, Ukrainy, Turcji, Białorusi, Armenii, Tadżykistanu, Kirgistanu oraz książę Abu Zabi i król Jordanii!

Informacje praktyczne:
Godziny otwarcia: 10-23
Astana, Turan Ave. 37
www. khanshatyr.com/en


Wieża BAJTEREK

105 metrowa wieża widokowa jest symbolem Astany i odzwierciedla opowieść ludową o „mitycznym drzewie życia i magicznym ptaku szczęścia”. Według opowieści ptak, nazwany Samruk, włożył złożone przez siebie jajo w szczelinę między dwie gałęzie topoli, będącej drzewem życia podtrzymującym niebo i tak powstało słońce.

Na górę wjedziemy windą, po wcześniejszym (tak jak na lotnisku) prześwietleniu plecaka. Taras widokowy na wysokości 97 m, przypomina fakt, że Astana stała się stolicą kraju w 1997 r. Budowa pomnika Bajterek trwała 6 lat od 1996 do 2002 roku.

Pomysł powstania pomnika należy do prezydenta Republiki Kazachstanu – Nursultana Nazarbajewa. Zrodził się na pokładzie samolotu prezydenckiego. Plan futurystycznego projektu został skrupulatnie sporządzony na… serwetce! Sam pomnik zawierał głębokie znaczenie filozoficzne, interpretując poglądy starożytnych nomadów.

Rzeka Ishim (lewy dopływ Irtysz) uosabia Rzekę Światową, na której brzegu rośnie „Drzewo Życia”czyli „Bajterek”. Według Nazarbajewa „każdy, kto wjedzie na wieżę Bajterek, tego pochłonie wielki step Kazachstanu”. Na środku sali znajduje się drewniana kula z autografami pozostawionymi przez przedstawicieli 17 religii.

Po wjechaniu windą na taras widokowy możemy podziwiać panoramę Astany i… przymierzyć swoją dłoń do złotego odcisku dłoni prezydenta Nazarbajewa „Ayala Alakan”. a odwiedzający pomnik Bajterek wierzą, że jeśli wypowiedzą życzenie, wkładając dłoń w odcisk, to ono na pewno się spełni.. Zainteresowanie przypasowaniem dłoni jest tak wielkie, że nie jest łatwo dopchać się do relikwii spełniającej życzenia… kto by nie chciał 😉

Wieżę otacza zielony pas małych brzózek. Ostrzegam osoby, które chciałyby wskoczyć do lasku za potrzebą – grozi za to bardzo surowa kara! W nowoczesnej części miasta nie zobaczycie wielu drzew… chyba nie ma starszego niż 20 lat, bo właśnie tyle lat ma Astana. W tym roku obchodziła 20-lecie istnienia.

Wnętrze pomnika jest podzielone na trzy strefy, co odpowiada koncepcji Drzewa Życia i personifikacji wszechświata.

Na pierwszym, tak zwanym poziomie podziemnym, znajdują się akwaria, kawiarnia i galeria, w której prezentowane są dzieła sztuki utalentowanych kazachstańskich artystów.
Drugi poziom jest poziomem gruntu, to wieża wewnątrz, w której poruszają się szybkobieżne windy.
Trzeci poziom nazywany jest niebiańskim, to sama szklana kula, która otwiera turystom piękny, panoramiczny widok młodej stolicy.

Średnio Bajterek odwiedza rocznie około 500 tysięcy turystów.

Informacje praktyczne:

Godziny otwarcia: 10-21
Astana, Nurjol Boulevard, 1.
Bilet kosztuje ok. 8 zł (700 tenge/dzieci 300 tenge)
www.astana-bayterek.kz

Jeśli zaciekawiła cię moja opowieść to obserwuj bloga. W kolejnej części dowiesz się, jak wyglądają inne perełki architektoniczne w Astanie, równie lub bardziej fascynujące.

Znajdź mnie na instagramie

No Comments

Leave a Comment